BEKO Technologies ontwikkelt en produceert meet- en behandelingsoplossingen voor perslucht. Het bedrijf richt zich daarbij steeds meer op het bieden van inzicht: hoeveel lucht verbruikt u, waar raakt u lucht kwijt en hoe efficiënt werkt uw systeem eigenlijk?
Flow meten is besparen
Sara Deckers, Focus Industry Manager bij BEKO Technologies, is stellig: “Perslucht en energiebesparing in één adem noemen klinkt tegenstrijdig, maar het kan absoluut samen.” Een compressor verbruikt immers veel energie. Elke lekkage, elk vervuild filter en elke overbodig draaiende machine betekent verloren energie – en dus geld en te veel CO2-uitstoot.
“Eigenlijk is het net als met mijn elektrische auto,” legt ze uit. “Op papier rijd ik 475 kilometer op een volle accu. Maar in de praktijk is dat 355. Ik ga dus kijken: wat staat er aan, wat veroorzaakt dat verlies? Is bijvoorbeeld de bandenspanning wel in orde? Op het dashboard kan ik kijken naar de verschillende meters en data die aan kunnen geven wat wellicht efficiënter kan. Een flowmeter doet hetzelfde voor uw persluchtinstallatie.”
Van inzicht naar actie

Een flowmeter meet hoeveel lucht er op een bepaald punt in het systeem stroomt. “Als u een flowmeter direct achter de compressor en een tweede na de behandelingsapparatuur plaatst, kunt u exact zien waar u lucht verliest,” legt Deckers uit. “Dat kan een indicatie zijn van lekkages, vervuilde filters of apparatuur die weerstand veroorzaakt. En die weerstand betekent dat de compressor harder moet werken en dus meer energie kost.”
Het resultaat: niet alleen hogere energiekosten, maar ook een snellere slijtage van apparatuur en meer CO2-uitstoot. Terwijl een simpele meting al kan aantonen waar optimalisatie mogelijk is.
Weggegooid geld
Deckers merkt dat veel bedrijven nog werken op basis van veronderstellingen. “Ze vertrouwen op de technische specificaties van de compressor en gaan ervan uit dat alles naar behoren werkt, zoals het op papier zou moeten.” In de praktijk blijken leidingen of koppelingen regelmatig lekkages te vertonen, filters vervuild te zijn, drogers structureel lucht te verspillen of machines in het weekend onnodig te draaien.
“Zonde,” stelt Deckers. “U hoort het vaak al aan het gesis van een kraantje of koppeling.”
Sommige klanten kiezen voor volledige monitoring, zoals een bandenfabriek die BEKO begeleidde. Deckers: “Daar hebben ze bij elke machine twee flowmeters geplaatst, een voor en een na de machine, om precies te meten wat erin gaat en wat eruit komt. Meer dan 120 stuks! Dat is extreem, maar het geeft ze volledige controle.”
Met één goed geplaatste flowmeter, bijvoorbeeld aan het einde van uw behandelingsketen, heeft u al waardevol inzicht”
Voor de meeste bedrijven is een dergelijke aanpak niet nodig. “Met één goed geplaatste flowmeter, bijvoorbeeld aan het einde van uw behandelingsketen, heeft u al waardevol inzicht. U ziet dan precies wat er nog over is van wat uw compressor levert en of dat overeenkomt met de verwachtingen,” aldus Deckers. “U kunt immers aan de hand van de specificaties van de compressor, filter, droger en overige apparatuur eenvoudig uitrekenen wat het volume van de perslucht had moeten zijn en wat u dus verliest.”
Van meten naar besparen
Het meten van flow is niet alleen zinvol om lekkages op te sporen, maar ook om te bepalen of apparatuur aan vervanging toe is. Filters en drogers veroorzaken weerstand. Hoe hoger die weerstand, hoe harder de compressor moet werken. “Soms is een filter verzadigd en hoeft u het alleen maar te vervangen om het energieverbruik te verlagen,” zegt Deckers. “Ook kan het zijn dat een compressor verouderd is en daardoor minder efficiënt werkt. Dan is vervanging op termijn goedkoper dan door blijven draaien.”
Daarnaast helpt een flowmeter bij het optimaliseren van componentkeuzes. “Soms worden compressoren te ruim gedimensioneerd, voor de zekerheid. Maar groter is niet altijd beter. Het gaat om de juiste afstemming op uw toepassing,” stelt Deckers. “U zet ook geen Ferrarimotor in een Mini.” Ook bij deze afstemming kunnen een of meerdere flowmeters van waarde zijn.
Bewuste keuzes voor duurzaamheid
Het uiteindelijke doel van flowmeting is niet alleen kostenbesparing, maar ook verduurzaming. “Elke kubieke meter lucht die u niet verspilt, is energie die u niet hoeft op te wekken,” benadrukt Deckers. “En dus CO2 die u niet uitstoot. Zeker nu bedrijven steeds vaker aangesproken worden op hun footprint, is inzicht onmisbaar.”
Elke kubieke meter lucht die u niet verspilt, is energie die u niet hoeft op te wekken”
Ook het onderhoudsbeleid kan hiermee veranderen. In plaats van preventief onderdelen vervangen, kunnen bedrijven dat doen op basis van meetdata. “Dat is duurzamer, efficiënter en verlengt de levensduur van uw installatie,” aldus Deckers.
Geen kostenpost
Een flowmeter is geen kostenpost, maar een investering in inzicht. En inzicht is de eerste stap richting energiebesparing, lagere operationele kosten en een kleinere ecologische voetafdruk. Of zoals Deckers het verwoordt: “Een oude koelkast doet het misschien nog prima, maar verbruikt wel vijf keer zoveel stroom als eerst. Als je dat niet meet, weet je het ook niet en denk je dat hij het nog prima doet. Zo werkt het ook met uw persluchtinstallatie.”
Dit artikel is gesponsord door BEKO Technologies.