Bijna 90% (88%) van het kippenvlees in Nederlandse winkels is besmet met ESBL-vormende bacteriën. Deze bacteriën zijn resistent tegen verschillende antibiotica. Dit meldt het NRC Handelsblad in de editie van 1 april.
Ze verwijzen naar onderzoek van professor Jan Kluytmans van het Amphia Ziekenhuis in Breda. Hij presenteert de resultaten op 11 april op het 20th European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (ECCMID).
ESBL staat voor Extended-Spectrum Beta-Lactamase. Dit zijn enzymen die bacteriën produceren om zichzelf te beschermen tegen antibiotica. Het aantal patiënten met bacteriën dat resistent is tegen bijna alle antibiotica stijgt. Een mogelijke bron van deze resistente bacteriën is de vleesconsumptie.
AdviesArtsen, microbiologen en andere wetenschappers maken zich grote zorgen dat mensen via de voedselketen ESBL-bacteriën binnenkrijgen, die resistent zijn voor bijna alle beschikbare antibiotica. Er is echter nog geen bewijs dat mensen door het eten van ESBL-vlees ziek kunnen worden. Het RIVM zal deze maand aan de ministers Klink van VWS en Verburg van LNV een advies uitbrengen.
Homepage Society of Clinical Microbiology and Infectious DiseasesInformatie op de site van het Voedingscentrum